تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

روستاي قرآن تالار

  روستاي قرآن تالار

   

  معرفي روستا به لحاظ موقعيت جغرافيايي

   

  روستاي قرآن تالار در 19َ و 36ْ درجه شمالي و 47َ و 52 درجه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ با ارتفاع متوسط 120 متر در جلگه‌اي مرتفع و معتدل و مرطوب در 30 کيلومتري جنوب شرق شهر بابل و در دهستان بابل کنار بخش بابل کنار قرار گرفته است.

   

  علت نامگذاري: در دو نگاه

   

  نظر اول: يک جلد قرآن در بالاي درخت چناري که اکنون بنام آستانه قرآن (واقع در غرب روستا) معروف است، قرار داشته از اينرو به آن قرآن تالار (تالار به معناي خانه و مکان ) مي‌گويند.

   

  نظر دوم: که بيشتر اهالي و ريش سفيدان تاييد مي‌نمايند در مکان قرآن سيدي جليلي قدر بنام سيد آل کياسلطان دفن بوده که به همراه خود قرآني را که به روايتي از خط امام جعفر صادق و يا امام سجاد (ع) نوشته و بهمراه سيد بزرگوار در مکان فعلي بوده لذا با وجود هم مرز بودن مازندران با شوروي (روسها) ، به روايتي به طريقي به سرقت بردند و هم اکنون قرآن تالار ميزبان زائرين زيادي ازش هرتانها و روستاهاي همجوار مي‌باشد و اين از برکات قرآن و سيد بزرگواريست که در اين مکان دفن مي‌باشد.

   

  روستا داراي دو محله به نامهاي بالا محله و پايين محله مي‌باشد.

   

  طوايف معروف روستا عبارتند از: -اصفهانی تالاری-سيدحسيني- سيدموسوي- فولادي- جورسرايي- پورتالاري- گلي تالاري- محمد آقايي- صادقي- فرهادي- طالشي – غلامي – و ...

   

  قرآن تالار از شمال به مزارع روستاي سيدکلا، از شرق به دامنه‌ها و شهر شيرگاه، از غرب به کاردکلا و از جنوب از طريق راه فرعي و مزارع ميان تالار مرزيکتي و به چهارسي عباسي محدود مي‌گردد.

   

  تعيين محدوده اراشي کشاورزي و منابع طبيعي روستا:

   

  از نظر کالبدي روستاي قرآن تالار در مسير بابل رود بنحوي قرار گرفته که از چهار طرف به راههي بين روستائي محدود است و تمرکز مناطق مسکوني بيشتر در بالا محله و پائين محله است بخش غربي است و مزارع و باغات در شمال، شرق و غرب واقع است. آب کشاورزي روستا از آب بابلرود تامين مي‌گردد.

   

  بررسي منابع آب آشاميدني و کشاورزي:

   

  منابع آب آشاميدني

   

  در سال 1372 توسط جهادسازندگي يک حلقه چاه به عمق 80 متر حفر گرديد و با نصب يک منبع بزرگ به درون روستا لوله کشي شد (محل چاه آب در پايين محله)

   

  منابع آب کشاورزي:

   

  تمامي آب زراعي روستا از آب بابلرود تامين مي شود.

   

  بررسي ويژه‌گيهاي جمعيتي روستا

   

  جمعيت روستاي قرآن تالار طبق سرشماري نفوس و مسکن سال 55 برابر با 672 نفر در قالب 139 خانوار داشته که اين تعداد در سال 65 با ترخ رشدي در حدود 7/1 درصد به 799 نفر رسدي که در قالب 158 خانوار زندگي مي‌‌کردند و جمعيت در سرشماري سال 1375 به 684 نفر رسيد که نرخ رشدي در حدود 5/1- درصد

   

  نرخ رشد جمعيت در اينروستا مرتبا در حال کاهش است که علت اصلي آن مهاجرت است. که بيشتر براي دستيابي به امکانات بهتر به شهرها صورت گرفته است. در حال حاضر 180 خانوار با جمعيتي معادل بر 500 نفر در اين روستا ساکنند.

   

  ترکيب جنسي:

   

  نسبت جنسي در تمام گروهها در روستاي قرآن تالار تقريباً تعداد (200 زن و 300 مرد) وجود دارد.

  این مطلب تا کنون 66 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 9 مهر 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

آمار امروز چهار شنبه 26 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158885
 • بازدید امروز :262758
 • بازدید داخلی :18415
 • کاربران حاضر :247
 • رباتهای جستجوگر:403
 • همه حاضرین :650